Lee Radziwill-auktionen henter $ 1,2 millioner hos Christie's

Heritage

Ron Galella Collection, Getty Images

Torsdag over 150 partier af fotografier, kunst, møbler, mementoer, smykker og andre personlige effekter fra & ldquo; Samlingen af ​​Lee Bouvier Radziwill & rdquo; indbragte 1,26 millioner dollars hos Christie's. Radziwill, der døde i februar, var for evigt forbundet med sin berømte familie - især hendes søster, Jacqueline Kennedy Onassis - men hun markerede sig som skuespillerinde, interiørarkitekt og public relations-direktør. Hun var også kendt for sin usædvanlige smag - hun optrådte i en flerårig optræden på 'bedst klædte' lister, var en af ​​Truman Capotes 'svaner' og regnede Cecil Beaton og Renzo Mongiardino som venner og samarbejdspartnere.

bedste katolske gymnasier

Auktionen var en af ​​de mest forventede i Christies samleruge, og salget skuffede ikke. Det øverste parti var Peter Beard & rsquo; s & ldquo; Running Giraffe & rdquo; fotografi, der solgte for $ 60.000 - dobbelt så meget som estimatet. En scrapbog fra hendes besøg i Indien i 1962 med sin søster og præsident Kennedy blev auktioneret for $ 50.000, og et fantastisk sæt af 15 malede indiske glasbilleder gik for $ 35.000. Fem blomsterundersøgelser med akvarel malet af Radiziwill selv gik for $ 3.750. Se nogle af højdepunkterne på auktionen nedenfor.

1 Nogle af Radziwills misundelsesværdige solbriller var på auktion. BettmannGetty Images

De var blandt de mindre dyre partier med estimater i intervallet $ 200- $ 300.

2 Prisen hentet for to par Gucci solbriller? Høflighed Christies

2.750 $

3 Lee derhjemme Alexei Hay

I 2015 fotograferede T&C Radziwill i hendes soveværelse i New York, der indeholdt stribede grønne, hvide og lyserøde møbler.

phylicia rashads datter
4 Radizwilles soveværelsessuite Høflighed Christies

Realiseret pris: $ 4.750

5 Bettmann

I marts 1962 ledsagede Lee Radziwill præsident Kennedy og hendes søster Jackie på en rejse til Indien og Pakistan. Søstrene fik hvert et fotoalbum af regeringen.

6 Lees fotoalbum af Indien-turen i 1962 Høflighed Christies

Realiseret pris: $ 50.000

7 Et sæt på ti spisestole, afbildet her i hendes New York hjem. Høflighed Christies

Realiseret pris: $ 22.500

8 Radziwill's New York-lejlighed solgte for 4,9 millioner dollars i juli. Høflighed Christies 9 Høflighed Christies

Et nordeuropæisk mahogni, eboniseret og parcel-forgyldt cirkulært midterste bord fra hendes New York-lejlighed.

Realiseret pris: $ 13.750

bedste julekranser
10 En Napoleon III knap-tuftet hjemmesko, ca. 1860 Høflighed Christies

Realiseret pris: $ 9.375