Sådan klæder du dig som en moderne Edie Sedgwick

Mode

Hun var en allamerikansk arvtager, før Warhol gjorde hende til en af ​​hans superstjerner. Edie Sedgwicks stil - en blanding af uptown stamtavle og cool downtown - gør det sjove denne sæson og tilføjer det til 15 minutters berømmelse. Se Galleri 13 fotos Edie Sedgwick og Andy Warhol. 1 af 13 Fendi taske neimanmarcus.com 2 af 13 Ralph Lauren Watch ralphlaurenwatches.com 3 af 13 Urban Decay falske vipper urbandecay.com 4 af 13 Max Mara ankelstøvler maxmara.com 5 af 13 Giorgio Armani Si eau of parfum sephora.com 6 af 13 Fausto Puglisi kjole Bergdorf Goodman NYC, 800-558-1855 7 af 13 David Webb safir og diamantring davidwebb.com 8 af 13 Chanel hovedtelefoner 800-550-0005 9 af 13 Emporio Armani lejligheder armani.com 10 af 13 Todd Reed akvamarin og diamantring toddreed.com 11 af 13 Marc Jacobs taske marcjacobs.com 12 af 13 John Hardy cinta kollektion topaas og safirøreringe johnhardy.com 13 af 13 Næste Vores foretrukne hovedbånd øjeblikke af tid